Diş hekimi Şeyma Biran Cinayetinde Karar!

İstanbul Kadıköy’de, 21 Mayıs 2022’de 64 yaşındaki diş hekimi Şeyma Biran’ın muayenehanesinde bıçaklanarak öldürülmesine ilişkin 2 sanığın yargılandığı davada karar çıktı. Anadolu 18. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Ziya Ersoy ve tutuksuz sanık Abdullah Artut ile müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Esasa ilişkin mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanık Ersoy’un olay yerine gitmeden önce bıçak satın aldığını ve diş hekimini muayenehanesinde birçok yerinden bıçaklayarak öldürdüğünü, sonrasında ise maktulün çantasını da alarak olay yerinden ayrıldığını belirtti.

Mütalaada, sanık Ersoy’un “bir suçu gizlemek, delillerini ortandan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak amacıyla tasarlayarak kasten öldürme” ve “iş yerinde silahlı yağma” suçlarından cezalandırılması, diğer sanık Artut’un ise öldürme eyleminden haberdar olduğuna ve suç delillerini gizlemek kastıyla hareket ettiğine ilişkin kesin ve inandırıcı delil bulamadığı için beraatine karar verilmesi talep edildi.

Mütalaaya ilişkin savunma yapan tutuklu sanık Ersoy, maktulle bir kavgasının olmadığını belirterek, her şey için üzgün olduğunu söyledi. Tutuksuz sanık Ersoy da beraatine karar verilmesini talep etti.

1 BERAAT 1 MÜEBBET

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Ziya Ersoy’un “bir suçu gizlemek, delillerini ortandan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak amacıyla tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Cezada takdiri indirim uygulamayan mahkeme, ayrıca “iş yerinde silahlı yağma” suçundan da 11 yıl hapis cezası verdiği Ersoy’un tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Diğer sanık Abdullah Artut’un da üzerine atılı suçu işlediği sabit olmadığından beraatine karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x